İnternet altyapım yok,ne yapabilirim?

Ülkemizin yaklaşık % 90’lık kısmına altyapı sağlayan Türk Telekom’un,%6’lık kısmına altyapı sağlayan Superonline’ın ve diğer %4’lük ISS şirketlerinin altyapı ağı sizin oturduğunuz,sokak,mahalle,cadde,köy ve kasabalarda olmaması durumunda ne yapabiliriz’e rehberlik etmeyi amaçladık.Öncelikle altyapının sizin istediğiniz lokasyonda olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?
Ttnet internet,Superonline,Türknet,Millenicom,Dsmart İnternet vb. ISS şirketlerinden yaptığınız başvuru sonucunun size iletilmesi sonucunda,bulunduğunuz sokakta altyapı havai şebekeden sağlanıyorsa şayet direklerin olup olmadığına bakarak veya internet üzerinden sorguladığınız altyapı servisleri tarafından aldığınız cevaplara göre,firmaların müşteri hizmetlerini arayıp adresinizi net ve açık bir şekilde özellikle de dış kapı numarasını da bildirerek yetkililerden ve benzeri şekillerde öğrenebilirsiniz. Örnek Türk Telekom,TTNET altyapı sorgulaması ekranı için buradan öğrenebilirsiniz.

Diyelim ki öğrendik ve mahallemizde altyapı yok,ne yapabilirim?

Öncelikle bazı ayrımları yapmamız lazım,yeni bina veya yeni site’ye taşındıysanız altyapınız, Türk Telekom’a müracaat etmeniz durumunda %95 sağlanır.Ancak bu süreç iş yoğunluğu,kazı işlemleri,belediye izni,doğalgaz,koski,kanalizasyon vs. diğer hizmet altyapı şirket ve kurumlarının kazıya karar kılıp refakat edecekleri tarihleri bildirmeleri durumunda Türk Telekom ekipleri beraberce işlem yapmaları,izin vs. gibi durumlar nedeniyle bazen 2-3 ayı da bulabilmektedir.Türk Telekom’a bir dilekçe ile başvuru yapıp mümkün olduğunca çok yetkiliye durumu izah etmelisiniz,süreci hızlandırmakta işe yarıyor :),bizden söylemesi.Ancak diğer şirketlere bu şekilde başvuru yapamazsınız onların keyfine kalmış bir durum diyebiliriz.Bu nedenle Türk Telekom’un hala tekel olmasının başlıca nedeninin bu altyapı mevzusu olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

İl ve İlçe merkezlerinde oturup da eğer sokağınızda veya mahallenizde altyapı yok ise de aynı yöntemi kullanın.

Kasaba,Köy ve Yayla’da altyapınız yok ise neler yapabilirsiniz?Nasıl İnternet sağlayabilirsiniz?

Eğer şehir ve merkezlerden uzak lokasyonlardaysanız ,bulunduğunuz köy,kasaba ve yaylanız size  en yakın Türk Telekom santraline  5 km’den kısa ise bulunduğunuz yerden komşularınızdan,akrabalarınızdan internet ve sabit telefon almak isteyenlerin listesini çıkarın,eğer 20 kişilik bir liste toplayabilirseniz yine Türk Telekom’a dilekçe ile başvuru yapın.%95 oranında altyapınız havai bakır veya fiber hatlarıyla sağlanacaktır.Ancak yine bu da 3-4 ay gibi bir zaman alabilir.
Eğer mesafeniz 5 km’den uzak ise minimum 40 kişilik bir liste toplayabilirseniz en yakın santrale kurulacak bir RL vericisi ve köyünüze kurulacak RL alıcı santral sistemiyle kablosuz,direksiz altyapı sağlanacaktır.Ancak yağmurlu,bulutlu havalarda internet’in etkilendiğini de belirtmiş olalım.

Tüm süreçlerde ulaşabildiğiniz tüm yetkililere durumunuzu bildirmeniz ve sürekli kendinizi ve köyünüzü hatırlatmanız akabinde altyapınız %100 sağlanacaktır.

5 thoughts on “İnternet altyapım yok,ne yapabilirim?

  1. Kütahya tavşanlı cumhuriyet bulvarındayım altyapın yok dediler dediğiniz gibi 20 kişi buldum,4 günde altyapı yaptılar,6 direk diktiler,teşekkürler yaa çok makbule geçti…

  2. yahu arkadaş şu sayfayı bulana 100 sayfa dolaştım,sayenizde gerçek ve en kestirme yolu bulabildim,köyde bir umut havası esti,varolun.

  3. If you apply these strategies for increasing traffic on your own weblog, I am obviously you will see the variation in few days.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir